Updated September 2020

Teaching Staff

Mrs H Anthony, B.Sc.

Assistant Head of Department (Mathematics)

Mrs C Arnold, B.A.

English

Mr C Bell, B.A.

English

Ms L Bilsborough, M.A., B.A

Head of Inclusion & SEN/D Coordinator

Miss C Bougard, M.A.

Deputy Head of Department (MFL French);

French, German, Spanish

Mr G Boultwood, B.Sc.

Assistant Head of Department (Science);

Co-Leader Duke of Edinburgh Award Scheme;

Co-Assistant Head of Year 8

Mr M Bradley, B.Sc.

Science

Dr T Bravenan, B.Med, B.Surg

Science

Dr H Burgess, M.Maths

Head of Department (Mathematics)

Mr J Byrne, B.Sc.

Deputy Head of Department (Mathematics)

Mr M Cable, B.A.

Personal Development Coordinator;

PSHCE Coordinator; English

Mrs A Cant, B.A.

Deputy Head of Department (English)

Mr M Caplen, B.A.

Head of Year 10; Physical Education

Mrs S Chalmers, B.A.

Whole School Literacy Coordinator; English

Mrs C Cherry, M.A.

Deputy Head of Department (Geography);

Eco-Schools Coordinator

Ms F Cleeter, B.A.

Head of Department (ICT, Computing, Business Studies, Media Studies)

Mrs J Coats, B.A.

Drama; House Coordinator

Mrs R Cooke, B.A.

Assistant Head of Department (English);

Assistant Head of Year 10

Ms A Crook, B.A.

Head of Department (Art)

Mr S Dossett, B.A.

Professional Mentor; RE

Mrs A Dowd, B.A.

Music

Mrs W Drodge, B.A.

Head of Department (History)

Mrs J Emmel, B.Ed., M.Ed.

Deputy Headteacher; Drama, Life Skills

Mr G Fitzgerald, B.Sc.

ICT, Computing, Design Technology

Mr S Gibbs, B.A.

Physical Education

Mrs J Gillett, B.Ed.

Deputy Head of Department (Design Technology)

Mr S Gillett, B.Ed.

Head of Department (Design Technology),

Activities Week Co-Ordinator

Mr R Glenny, B.A.

Deputy Headteacher; English, PE

Miss C Green, B.A.

Coordinator for High Achievers; English;

Assistant Head of Year 9

Miss S Hall, B.A.

Physical Education

Miss S Hatchard, B.Law

Geography

Mrs A Haynes, B.A.

Head of Year 7; Music

Mr C Hill, B.Sc.

Deputy Head of Department (ICT); Subject Leader (Computing); Co-Assistant Head of Year 11

Mrs B Hollowbread, B.Sc.

Head of Year 8; Geography

Mr R Jessep, B.Sc.

Mathematics

Mrs C Julius, B.A.

English

Miss H Kemish, B.Sc.

Assistant Head of Department (Mathematics); Coordinator for High Achievers

Mrs S Leather, B.A.

Design Technology (Textiles); Art

Mr O Ledsham, B.A.

Deputy Head of Department (Physical Education)

Mrs L Liakakou, B.A.

Modern Languages; French, German

Mr P Main, B.Sc.

Headteacher; Mathematics, Physical Education

Mr E MacVicar, HND

Mathematics

Miss K McAdam, B.A., N.P.Q.H.

Assistant Headteacher, English

Mrs A McDonald, B.Sc.

Deputy Head of Department (Science)

Mr J W McIlrath, B.Sc.

Assistant Head of Department (Science)

Mrs T Mitchell, Ll.B.

Mathematics

Mrs C Morris, B.Sc.

Mathematics

Mr S Morris, B.Sc., M.Sc.

Science

Mrs C Nicholson, B.A.

Health Education & Life Skills Coordinator; English;

PSHCE Coordinator

Mrs E Noble, B.A.

Art & Photography

Mrs H Okoth, B.Sc.

Subject Leader (Child Development)

Mrs R Owen, B.A.

Head of Department (Modern Languages);

French, Spanish

Ms R Parker, B.Sc.

Food & Nutrition

Mrs N Peacock, B.Sc.

Head of Department (Physical Education)

Mr O Pearce, B.A.

History

Mr K Phillips, B.Eng.

Science

Mr M Pitcher, B.A.

Head of Department (Religious Education)

Mr R Purdy, B.Sc.

Science; Co-Leader Duke of Edinburgh Award Scheme;

Co-Assistant Head of Year 11

Mrs C Ritchie, B.A.

Head of Year 11; Physical Education

Mr T Ritchie, B.Sc.

Assistant Headteacher; Physical Education

Mr J Robinson, B.Sc.

Design Technology

Mrs M Robinson, HLTA

Assistant Head of Department (Science)

Mr K Rogers, M.A.

Astronomy

Ms E Rollett, B.A.

Modern Languages; Spanish & French

Mrs A Russell, B.A.

Head of Department (English)

Miss B Sharpen, B.Theol.

Religious Education & Ethics

Mrs A Shoebridge, B.A.

Mathematics

Ms J Squibb, B.Sc.

Assistant Head of Department (ICT);

Subject Leader (Media Studies)

Miss L T Stewart, M.A.

Deputy Head of Department (History);

Co-Assistant Head of Year 8

Mrs K Stone, B.A.

Subject Leader (German);

Modern Languages; French, German, Spanish

Mrs J Strath, B.A.

Head of Department (Drama)

Ms R Suarez, B.A.

Spanish, French

Dr P Taylor, B.M.Sc.

Head of Department (Science)

Mrs J Wagstaff, B.A.

Head of Year 8; History

Mr P Wagstaff, B.A.

Head of Department (Geography)

Mr L Welch, B.Sc.

Deputy Head of Inclusion; Science

Mrs L Wenham, B.Sc.

Mathematics

Mrs E Westall, B.Sc.

Mathematics

Ms J Westwood, B.A.

Art

Ms C Wootton, B.A.

Head of Department (Music)

Mrs H Yates, B.A.

Assistant Headteacher; English



Instrumental Music Teachers - Priestlands

Mr J Dunwoody

Electric Guitar

Mrs C Lomax

Flute

Mr J Manners

Drums

Mr S Owers

Bass Guitar

Mr T Rea

Acoustic Guitar

Mrs K Robson

Clarinet / Saxophone

Ms P Simmonds, B.A.

Voice

 

 

Instrumental Music Teachers – Hampshire Music Service

Mrs I Dixon

Piano / Keyboard

Mr A Needham

Brass / Piano

Ms S Stewart

Violin

Mr R Wallis

Acoustic Guitar

 

 

Support Staff

Mrs J Ainslie, B.Sc.

Pastoral Support Manager

Mrs A Allan

Finance Officer

Ms S Anderson

Achievement Support Assistant

Mr S Andrews

Caretaker

Miss K Ayles

Achievement Support Assistant

Mrs L Bailey

Pastoral Support Manager

Mr B Barnes

Caretaker

Ms L Barrow

Senior Science Technician

Miss J Bennet

Counsellor

Mrs M Bennett

Careers Adviser

Mrs E Bridges

Achievement Support Assistant

Mrs M Bull

Achievement Support Assistant

Mrs S Byrne

SEN Administrator

Mrs P Chamberlain

Achievement Support Assistant

Mrs C Clitherow

Clerk to Governors & Secretary to the Trust

Mr L Collis

ICT Network Manager

Mrs S Cottenham

Achievement Support Assistant

Mrs C Davidson-Young

PA to Headteacher & Admissions Officer

Mr A Drodge

Achievement Support Assistant

Mrs J Farmer

Senior Receptionist

Ms S Feltham

Facilities Coordinator

Mr B Field

Cover Supervisor

Mrs K Field

Achievement Support Assistant

Mr I Fletcher, B.Sc.

ICT Network Manager

Mrs L Freeman

Science Technician

Mrs S Fuell, B.A.

Business & Finance Manager

Mrs S Fussell

Walled Garden Assistant

Ms K Gallagher

SIMS & Assessment Manager

Mrs D Gates, CAES

Achievement Support Assistant

Mrs S Hadkinson

Student Support Assistant

Mrs P Handscombe

Receptionist

Mrs B Hartland

Work Experience Co-Ordinator; Careers, Enterprise & PSHCE Senior Administrator

Miss B Hastelow

Receptionist

Mrs G Hastelow

Arts Administrative Officer

Ms S Henderson

Achievement Support Assistant

Mrs A Hodges

Cover Manager & Exams Officer

Miss D Hood

Attendance Officer

Mrs B Hyland

Achievement Support Assistant

Ms R James

Pastoral Support Manager

Ms A Jamieson

ELSA, Peer Mentor Co-Ordinator,

& Walled Garden Project Leader

Mrs E Johnson

Education Welfare Officer

Mrs S Joint

Achievement Support Assistant

Mrs E Lewis

Finance Assistant

Mr C Lopez

Cover Supervisor

Miss L Marshall

Receptionist

Miss L McDermott

Design Technology Technician

Ms L McKenna-Andrews

Achievement Support Assistant

Mr R Morrell

Student Support Assistant & Curriculum Assistant (Physical Education)

Ms E Morris

Food Technician & Curriculum Assistant (Design Technology)

Mrs A Nutt

Pastoral Support Manager

Mrs S O’Neil, HLTA

Student Support Assistant

Mrs K Palmer

Achievement Support Assistant

Mrs M Palmer

Achievement Support Assistant

Ms N Paterson

Achievement Support Assistant

Ms T Pickup

Lead Invigilator

Ms G Quinn

Art Technician

Mrs K Radbourne

HR Admin Officer

Mrs K Saunders, Cert LS

Achievement Support Assistant

Miss K J Saunders

Hub Support Assistant

Mrs L Smith

Pastoral Support Manager

Dr M Smith, PhD, B.Sc.

Achievement Support Assistant

Mr C Sowerbutts

Minibus Driver & Midas Trainer

Mrs J Storey

SLT & Study Centre Admin Officer

Mrs F Taylor

Curriculum Assistant (Humanities & MFL)

Mr J Taylor

Achievement Support Assistant

Mrs J Todd

Achievement Support Assistant

Mrs V Todd

Curriculum Assistant (English & Maths)

Ms Q Van Meurs

School Matron

Mr D Welsh

Site Manager

Mrs C Wild

Cover Supervisor & School Matron

Mrs K Woodcock, B.A.

SLT & Study Centre Admin Officer

Mr D Young, B.A.

Caretaker

 

 

Catering Staff

Mrs S Bingham

Deputy Kitchen Manager

Mrs D Cheetham

Kitchen Assistant

Mr M Downer

Chef / Kitchen Manager

Ms A Hector

Kitchen Assistant

Ms H Hoogenboom-Marchant

Kitchen Assistant

Mrs L Marsh

Kitchen Assistant

Mr F O’Riordan

Kitchen Assistant

Mrs J Rutter

Kitchen Assistant

Mrs P Peacock

Kitchen Assistant

Mrs L Taylor

Kitchen Assistant

Mrs L Zhang

Kitchen Assistant