Governor’s Name

Constitution

Term of office

1.

Mrs Claire Elford

Premises, Health & Safety

Parent

22.11.19-21.11.23

2.

Mrs Dee Gittins

Teaching & Learning

Parent

22.11.19-21.11.23

3.

Mr Kevin Harriman

Chair of Governors

Parent

21.01.19-20.01.23

4.

Mrs Beth Bray

Careers & Enterprise 

Community

01.09.18-31.08.22

5.

Mr Paul Cox

Data/Audit & Risk

Community

27.02.19-26.02.23

6.

Mr Mark Dichlian

Finance

Community

13.06.18-12.06.22

7.

Vacancy

Community

 

8.

Mrs Jo Hillier

Safeguarding & Welfare/Behaviour

Community

12.06.19-11.06.23

9.

Mrs Claire Renshaw

Vice-Chair of Governors

Human Resources

Community

19.09.17-18.09.21

10.

Mr Ben Williams

SEN

Community

11.12.19-10.12.23

11.

Mrs Becky Hollowbread

Staff

11.02.20-10.02.24

12.

Ms Sally Feltham

Staff

15.10.20-14.10.24

13.

Mr Pete Main

Headteacher

Ex Officio

 

Mrs Caroline Clitherow

Clerk

 

Constitution: 3 x Parent / 7 x Community / 2 x Staff / 1 x Headteacher = 13

Audit & Risk Scrutineer – Paul Cox

Appointments, Resignations, End of Term of Office, Change in Constitution on the Board 2019-2020/2020-2021

Paul Cox – Community Governor appointed February 2019

Jo Hillier – Parent to Community Governor May 2019

Kath Rudd – Parent Governor end of term November 2019

Claire Elford – Parent Governor elected November 2019

Dee Gittins – Parent Governor elected November 2019

Tim Fry – Community Governor appointed December 2019, resigned July 2020

Ben Williams – Community Governor appointed December 2019

Charlotte Cherry - Staff Governor end of term January 2020 

Becky Hollowbread - Staff Governor elected February 2020

Louise Hill - Audit Scrutineer - stepped down July 2020

Paul Cox - appointed Internal Scrutineer - September 2020

Ruth Owen - Staff Governor - end of term October 2020

Sally Feltham - Staff Governor elected October 2020