WELCOME TO

Priestlands School

Learn more... Do more... Be more...



01590 677 033

North Street, Lymington, Hampshire SO41 8FZ

info@priestlands.hants.sch.uk

Staff at Priestlands

 Senior Leadership Team 

Mr Peter Main Mrs Julia Emmel Mr Richard Glenny
Mr Peter Main  Mrs Julia Emmel Mr Richard Glenny Mrs Samantha Fuell
Headteacher Deputy Headteacher Deputy Headteacher School Business Manager
    
    
Ms Kerrie Mcadam Mr Tom Ritchie Mrs Hayley Yates
Ms Kerrie McAdam Mr Tom Ritchie Mrs Hayley Yates
Assistant Headteacher Assistant Headteacher Assistant Headteacher

Mrs H Anthony  (Assistant Head of Department - Mathematics)


Mrs C Arnold  (English)


Mr C Bell  (English)


Ms L Bilsborough  (Head of Inclusion & SEN/D Coordinator)


Miss C Bougard  (Deputy Head of Department - MFL French; French, German, Spanish)


Mr G Boultwood  (Assistant Head of Department - Science; Co-Leader Duke of Edinburgh Award Scheme; Co-Assistant Head of Year 8)


Mr M Bradley  (Science)


Dr T Bravenan  (Science)


Dr H Burgess  (Head of Department - Mathematics)


Mr J Byrne  (Deputy Head of Department - Mathematics)


Mr M Cable  (Acting Head of Year 11; English)


Mrs A Cant  (Deputy Head of Department - English)


Mr M Caplen  (Head of Year 10; Physical Education)


Mrs S Chalmers (Whole School Literacy Coordinator; English)


Mrs C Cherry (Deputy Head of Department - Geography; Eco-Schools Coordinator)


Ms F Cleeter  (Head of Department - ICT, Computing, Business Studies, Media Studies)


Mrs J Coats  (Drama; House Coordinator)


Mrs R Cooke  (Assistant Head of Department - English); Assistant Head of Year 10


Ms A Crook  (Head of Department - Art)


Mrs D Deveney (English)


Mr S Dossett  (Professional Mentor; RE)


Mrs W Drodge  (Head of Department - History)


Mrs J Emmel  (Deputy Headteacher; Drama, Life Skills)


Mr G Fitzgerald  (ICT, Computing, Design Technology)


Mr S Gibbs  (Physical Education)


Mrs J Gillett   (Deputy Head of Department - Design Technology)


Mr S Gillett  (Head of Department - Design Technology, Activities Week Coordinator)


Mr R Glenny  (Deputy Headteacher; English, PE) 


Miss S Hall   (Physical Education)


Miss S Hatchard  (Geography)


Mrs A Haynes   (Head of Year 7; Acting Head of Department, Music)


Mr C Hill  (Deputy Head of Department - ICT; Subject Leader - Computing; Co-Assistant Head of Year 11)


Mrs B Hollowbread  (Head of Year 8; Geography)


Mr R Jessep  (Mathematics)


Mrs C Julius  (English)


Miss H Kemish  (Assistant Head of Department - Mathematics; Coordinator for High Achievers)


Mrs S Leather  (Design Technology -Textiles; Art)


Mr O Ledsham   (Deputy Head of Department - Physical Education)


Mrs L Liakakou  (Modern Languages; French, German)


Mr P Main  (Headteacher; Mathematics, Physical Education)


Mr E MacVicar  (Mathematics)


Miss K McAdam  (Assistant Headteacher, English)


Mr J W McIlrath  (Assistant Head of Department - Science)


Mrs T Mitchell  (Mathematics)


Mrs C Morris   (Mathematics)


Mr S Morris (Science)


Mrs C Nicholson  (Health Education & Life Skills Coordinator; English; PSHCE Coordinator)


Mrs E Noble  (Art & Photography)


Mrs H Okoth  (Subject Leader -Child Development)


Mrs R Owen  (Head of Department -Modern Languages); French, Spanish


Ms R Parker  (Food & Nutrition)


Mrs N Peacock  (Head of Department - Physical Education)


Mr O Pearce  (History)


Mr K Phillips  (Science)


Mr M Pitcher  (Head of Department - Religious Education)


Mr R Purdy  (Science; Co-Leader Duke of Edinburgh Award Scheme; Co-Assistant Head of Year 11)


Mrs C Ritchie  (Head of Year 11; Physical Education)


Mr T Ritchie (Assistant Headteacher; Physical Education)


Mr J Robinson (Design Technology)


Mrs M Robinson (Deputy Head of Department - Science)


Mr K Rogers (Astronomy)


Ms E Rollett  (Modern Languages; Spanish & French)


Mrs A Russell  (Head of Department - English)


Miss B Sharpen  (Religious Education & Ethics)


Mrs A Shoebridge  (Mathematics)


Ms J Squibb   (Assistant Head of Department - ICT; Subject Leader - Media Studies)


Miss L T Stewart  (Deputy Head of Department - History; Co-Assistant Head of Year 8)


Mrs K Stone  (Subject Leader - German; Modern Languages; French, German, Spanish)


Mrs J Strath  (Head of Department - Drama)


Ms R Suarez  (Spanish, French)


Dr P Taylor  (Head of Department - Science)


Mrs J Wagstaff   (Head of Year 9; History)


Mr P Wagstaff   (Head of Department - Geography)


Mr L Welch   (Deputy Head of Inclusion; Science)


Mrs L Wenham   (Mathematics)


Ms J Westwood (Art)


Mrs H Yates  (Assistant Headteacher; English)

Priestlands Staff


Mr J Dunwoody   Electric Guitar


Mrs C Lomax   Flute


Mr J Manners   Drums


Mrs H Meredith   Voice


Mr S Owers   Bass Guitar


Mr T Rea   Acoustic Guitar


Ms P Simmonds  Voice


Mr N Smith    Clarinet & Saxophone 


Hampshire Music Service Staff


Mrs I Dixon   Piano / Keyboard


Mr A Needham   Brass / Piano


Ms S Stewart   Violin


Mr R Wallis   Acoustic Guitar

Mrs J Ainslie   Pastoral Support Manager


Mrs A Allan   Finance Officer


Ms S Anderson   Achievement Support Assistant


Mr S Andrews   Caretaker


Miss K Ayles   Achievement Support Assistant


Mrs L Bailey   Pastoral Support Manager


Mr B Barnes   Caretaker


Ms L Barrow   Senior Science Technician


Miss J Bennet   Counsellor


Mrs M Bennett   Careers Adviser


Mrs M Bull   Achievement Support Assistant


Mrs S Byrne   SEN Administrator


Mrs P Chamberlain   Achievement Support Assistant


Mrs C Clitherow   Clerk to Governors & Secretary to the Trust


Mr L Collis   ICT Network Manager


Mrs S Cottenham   Achievement Support Assistant


Mrs C Davidson-Young   PA to Headteacher & Admissions Officer


Miss M Davidson-Young  Curriculum Assistant (Maths)


Ms S Feltham   Facilities Coordinator


Mr B Field   Cover Supervisor


Mr I Fletcher   ICT Network Manager


Mrs L Freeman   Science Technician


Mrs S Fuell  Business & Finance Manager


Mrs S Fussell   Walled Garden Assistant


Ms K Gallagher   SIMS & Assessment Manager


Mr Tom Gould, Achievement Support Assistant


Mrs S Hadkinson   Student Support Assistant


Mrs P Handscombe   Receptionist


Mrs B Hartland   Work Experience Co-Ordinator; Careers, Enterprise & PSHCE Senior Administrator


Mrs G Hastelow   Arts Administrative Officer


Ms S Henderson   Achievement Support Assistant


Mrs A Hodges   Cover Manager & Exams Officer


Miss D Hood   Attendance Officer


Ms R James   Pastoral Support Manager


Ms A Jamieson   ELSA, Peer Mentor Co-Ordinator, & Walled Garden Project Leader


Mrs E Johnson   Education Welfare Officer


Mrs S Joint   Achievement Support Assistant


Mrs E Lewis   Finance Assistant


Mr C Lopez   Cover Supervisor


Miss L Marshall   Receptionist


Miss L Martin  Cover Supervisor


Miss L McDermott   Design Technology Technician


Ms L McKenna-Andrews   Achievement & Student Support Assistant


Mr R Morrell   Student Support Assistant & Curriculum Assistant (Physical Education)


Ms E Morris   Food Technician & Curriculum Assistant (Design Technology)


Mrs A Nutt   Pastoral Support Manager


Mrs S O’Neil   HLTA, Student Support Assistant


Mrs K Palmer   Achievement Support Assistant


Mrs M Palmer   Achievement Support Assistant


Ms N Paterson   Achievement Support Assistant


Mrs K Phipps  School First Aider


Ms T Pickup   Lead Invigilator


Ms G Quinn   Art Technician


Mrs K Saunders  Achievement Support Assistant


Miss K J Saunders   Hub Support Assistant


Mrs L Smith   Pastoral Support Manager


Mr C Sowerbutts   Minibus Driver & Midas Trainer


Mrs J Storey   SLT & Study Centre Admin Officer


Mrs J Stroud  SLT & Study Centre Admin Officer


Mrs F Taylor   Senior Receptionist


Mr J Taylor   Student Support Assistant


Mrs J Todd   Achievement Support Assistant


Mrs V Todd   Curriculum Assistant (English)


Ms Q Van Meurs   School First Aider


Mrs J Wells  Achievement Support Assistant


Mr D Welsh   Site Manager


Mrs C Wild   Cover Supervisor


Mrs K Woodcock  HR & Payroll Admin Officer


Mr D Young   Caretaker

Mrs S Bingham   Deputy Kitchen Manager


Miss K Brooks   Kitchen Assistant


Mrs D Cheetham   Kitchen Assistant


Mr M Downer   Chef / Kitchen Manager


Ms A Hector   Kitchen Assistant


Mrs L Marsh   Kitchen Assistant


Mr F O’Riordan   Kitchen Assistant


Mrs J Rutter   Kitchen Assistant


Mrs L Taylor   Kitchen Assistant


Mrs L Zhang   Kitchen Assistant